Pierwsze mieszkanie – na czym polega nowy program mieszkaniowy? | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Pierwsze mieszkanie – na czym polega nowy program mieszkaniowy?

Pierwsze mieszkanie to nowy program mieszkaniowy, który ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2023 roku. Ma pomagać młodym osobom, zgodnie ze swoją nazwą, w zakupie pierwszego mieszkania. Będzie polegał między innymi na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. To interesująca inicjatywa dla wielu osób, dlatego w Diamond Finance postanowiliśmy przybliżyć Wam ją krok po kroku. 

Kto może skorzystać? 

Osoby do 45 roku życia spełniające następujące warunki: 

  • brak własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego bądź spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego 
  • nie otrzymały nigdy nieruchomości w postaci darowizny (nawet, jeśli została ona cofnięta) 
  • nie są w małżeństwie, w którym jedna osoba posiada już nieruchomość (nawet przy rozdzielności majątkowej ani po sprzedaży tej nieruchomości) 

Jakie mieszkanie można kupić w ramach programu?

Zarówno rynek pierwotny i wtórny. Nie ma również ograniczeń co do metrażu 

Jaki kredyt można otrzymać? 

Bezpieczny kredyt 2%. Będzie polegał na gwarancji oprocentowania kredytu w wysokości 2%. To rozwiązanie dla osób, które zdecydują się na skorzystanie z programu w pierwszym roku. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących. Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

  •              500 000zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  •              600 000 zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. 

Konto mieszkaniowe

Opcja dla osób myślących o pierwszym mieszkaniu w ciągu następnych kilku lat – jest to wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Specjalne Konto mieszkaniowe będzie mogła założyć osoba, która w posiadanym lokalu (dopuszczalny metraż jest liczony od ilości dzieci) mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych pociech. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Co najmniej 11 wpłat w ciągu roku o określonej wysokości gwarantuje dodatkową premię mieszkaniową od państwa.

Na co zwrócić uwagę? 

Warto na pewno wspomnieć, że mieszkania zakupionego w ramach programu nie można sprzedać przez 10 lat, jeśli chcemy uniknąć wstrzymania dopłat. Dopłaty wygasną też, jeśli kredytobiorca trwale przestanie prowadzić w nim gospodarstwo domowe. 

Jeśli jednak nie kwalifikujesz się do tego programu możesz liczyć na kredyt, wszelkie prognozy wskazują, że w 2023 roku zdolność kredytowa Polaków i chęć banków do udzielania kredytów się zwiększy.