Pierwsze mieszkanie – na czym polega nowy program mieszkaniowy?
Pierwsze mieszkanie to nowy program mieszkaniowy, który ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2023 roku. Ma pomagać młodym osobom, zgodnie ze swoją nazwą, w zakupie pierwszego mieszkania. Będzie polegał między innymi na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. To interesująca inicjatywa dla wielu osób, dlatego w Diamond Finance postanowiliśmy przybliżyć Wam ją krok po kroku.
Kto może skorzystać?
Osoby do 45 roku życia spełniające następujące warunki:
- brak własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego bądź spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
- nie otrzymały nigdy nieruchomości w postaci darowizny (nawet, jeśli została ona cofnięta)
- nie są w małżeństwie, w którym jedna osoba posiada już nieruchomość (nawet przy rozdzielności majątkowej ani po sprzedaży tej nieruchomości)
Jakie mieszkanie można kupić w ramach programu?
Zarówno rynek pierwotny i wtórny. Nie ma również ograniczeń co do metrażu
Jaki kredyt można otrzymać?
Bezpieczny kredyt 2%. Będzie polegał na gwarancji oprocentowania kredytu w wysokości 2%. To rozwiązanie dla osób, które zdecydują się na skorzystanie z programu w pierwszym roku. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących. Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:
- 500 000zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
- 600 000 zł przy co najmniej dwóch osobach.
Wkład własny nie jest wymagany.
Konto mieszkaniowe
Opcja dla osób myślących o pierwszym mieszkaniu w ciągu następnych kilku lat – jest to wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Specjalne Konto mieszkaniowe będzie mogła założyć osoba, która w posiadanym lokalu (dopuszczalny metraż jest liczony od ilości dzieci) mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych pociech. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Co najmniej 11 wpłat w ciągu roku o określonej wysokości gwarantuje dodatkową premię mieszkaniową od państwa.
Na co zwrócić uwagę?
Warto na pewno wspomnieć, że mieszkania zakupionego w ramach programu nie można sprzedać przez 10 lat, jeśli chcemy uniknąć wstrzymania dopłat. Dopłaty wygasną też, jeśli kredytobiorca trwale przestanie prowadzić w nim gospodarstwo domowe.
Jeśli jednak nie kwalifikujesz się do tego programu możesz liczyć na kredyt, wszelkie prognozy wskazują, że w 2023 roku zdolność kredytowa Polaków i chęć banków do udzielania kredytów się zwiększy.