Za co możesz stracić prawo jazdy w 2022 roku?  | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Za co możesz stracić prawo jazdy w 2022 roku? 

Żeby stracić prawo jazdy często wystarczy jedno przewinienie. Zatrzymanie uprawnień może być też efektem przekroczenia dopuszczalnej ilości punktów karnych. Kierowcom ze stażem krótszym niż rok przysługuje ich do wykorzystania 20, tym bardziej doświadczonym – 24. Dokument można utracić na okres trzech miesięcy albo nawet lata. 17 września po raz kolejny zaostrzono przepisy drogowe (tu zalinkować artykuł „Co zmieni się 17 września”), a o utratę prawa jazdy łatwiej niż kiedykolwiek. W naszym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach Ci to grozi. 

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, o którego początku informuje znak D-42, o 51km/h lub więcej, Twoje prawo jazdy zostanie automatycznie zatrzymane na trzy miesiące, a na Twoje konto wpłynie 15 punktów karnych. Jeśli przez ten czas zostaniesz przyłapany za kierownicą – okres wydłuży się do 6 miesięcy. Nie zadziała tu zasada „do trzech razy sztuka” – jeśli zignorujesz karę po raz trzeci, stracisz prawo jazdy. 

  • Nadprogramowi pasażerowie

Maksymalna liczba pasażerów w danym pojeździe jest określona w dowodzie rejestracyjnym. Za każdego pasażera ponad limit otrzymasz 1 punkt karny oraz mandat w wysokości 1000 zł. Jeśli przekroczysz dopuszczalną liczbę pasażerów o trzech lub więcej, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące. 

  • Manipulacje przy tachografie

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące grozi kierowcom unikającym, którzy:

  1. nie rejestrują za pomocą tachografu wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, 
  2. używają cudzej karty kierowcy, używają co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używają cudzej wykresówki lub kilka wykresówek jednocześnie, 
  3. korzystają z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  4. odłączyli tachograf.
  • Przestępstwa na drodze

W przypadku przestępstw drogowych, takich jak ucieczka z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy poszkodowanym – prawo jazdy zostanie zatrzymane na minimum trzy lata. Jeśli policja wykryje u kierowcy obecność substancji odurzających – może on dożywotnio utracić uprawnienia do prowadzenia pojazdu. 
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, jeśli jego stężenie nie przekroczy 0,5 promila – to nadal wykroczenie. Prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Kiedy poziom alkoholu we krwi jest wyższe niż 0,5 promila mamy już do czynienia z przestępstwem. Wtedy kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdu na okres minimum roku do nawet 15 lat.